Jerycho & Morgaine

JERYCHO – zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół motetów, tropów i sekwencji Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji śpiewu praktykowanej do XIX wieku. Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory prowadzi ożywionę działalność koncertową w Polsce i za granicą (Czechy, Węgry, Litwa, Austria). Program “Laudario Polonico” przedstawiony 2015 roku na festiwalu “Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu został wydany na CD. Kolejne płyty zespół wydał we współpracy z wydawnictwem Musica Iagellonica – “Historia Sancti Stanislai” (2015) oraz “Oficjum i msza o św. Janie Jałmużniku” (2016). W 2018 roku miała miejsce premiera albumu “Surgit Leo fortis”, który przedstawił wizję praktyki muzykowania późnośredniowiecznych bractw z Polski i Czech. W tym samym roku – na 100-lecie odzyskania niepodległości – zespół wydał płytę „Bogarodzica”. Oba albumy zostały płytami numeru czasopisma „Ruch Muzyczny” (nr 1/2019). W 2019 roku zespół wydał album „Golgotha” z pieśniami wielkopostnymi, a na zamówienie festiwalu Misteria Paschalia wykonał liturgicznie trzygodzinne  nabożeństwo Ciemnej Jutrzni w Wielki Piątek. W grudniu 2019 miała miejsce premiera albumu „966”, który zespół nagrał z udziałem Marcela Pérèsa.

Skład zespołu:

Alicja Sulkowska, Barbara Sobolewska, Paweł Szczyciński, Maciej Królikowski, Wawrzyniec Dąbrowski, Mateusz Grzyb, Tomasz Jarnicki, Łukasz Kalisz, Stanisław Szczyciński, Rafał Kanowski oraz Bartosz Izbicki – kierownictwo, lira korbowa, regał, fidel.

Bartosz Izbicki – muzykolog i organista. Uczeń ks. prof. Jerzego Pikulika i Marcela Pérèsa. Od przeszło 20 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i pieśni naboż­nej. W 2013 roku założył zespół Jerycho, z którym realizuje swoją wizję muzyki sakralnej – zakorzenionej w tradycji i jednocześnie atrakcyjnej dla współczesnego słuchacza.

MORGAINE

Cudowne dzieło Aliny Rotaru i Dariusa Stabinskasa – międzynarodowy zespół wileński Morgaine, został powołany w celu wykonywania europejskiej muzyki dawnej na Litwie, jak również w celu przeniesienia mało znanego litewskiego dziedzictwa muzycznego na sceny europejskie. Zespół Morgaine poświęcony muzyce późnego renesansu i wczesnego baroku, w większości swoich występów wybiera dynamikę między muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i poezją. Chociaż w zespole jest tylko jeden rodowity Litwin, Morgian dumnie reprezentuje Litwę za granicą.

Skład zespołu:

Rosa Camps Claveria – flety, Darius Stabinskas – viola da gamba, Fernando Olivas – teorba, Alina Rotaru – klawesyn oraz gościnnie: Jakub Mielcarek – kontrabas.

4 października 2020 (niedziela), godz. 19.00

kościół pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu, ul. Złotnicza 12