FESTIWAL 2024:   SCHOLA CANTORUM MINORUM CHOSOVIENSIS   ✦ CANTORES MINORES WRATISLAVIENSES   ✦ TOMAŠ THON   ✦ JACEK SZYMAŃSKI I KWINTET SMYCZKOWY FILHARMONII OPOLSKIEJ  

JACEK SZYMAŃSKI I KWINTET SMYCZKOWY FILHARMONII OPOLSKIEJ

JACEK SZYMAŃSKI I KWINTET SMYCZKOWY FILHARMONII OPOLSKIEJ

JACEK SZYMAŃSKI – tenor – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny. W roku 2020 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył artystę Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” – najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. W czerwcu 2021 r. na Uniwersytecie Warszawskim – Wydział Zarządzania ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury. Od 2022 roku zatrudniony w Akademii Łomżyńskiej w Łomży na stanowisku adiunkta doktora. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie. W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Opera i Operetką na Zamku w Szczecinie. W 1996 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Otwartym w Gdańsku oraz Operą Nova w Bydgoszczy, a w 2001 r. z Teatrem Wielkim w Łodzi i Operą Wrocławską. Wieloletni solista Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W dorobku artystycznym posiada około 30 dzieł oratoryjno – kantatowych, formy kameralne, cykle pieśni oraz 50 partii operowych i operetkowych. Brał udział w licznych tournée zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Kanada. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża” w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. W „Roku Moniuszkowskim” (2019), brał udział w archiwalnym nagraniu opery „Hrabina” St. Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji (reżyseria i inscenizacja opery: Maria Fołtyn). Za działalność artystyczną i organizacyjną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Dokonał szeregu nagrań radiowych, płytowych i telewizyjnych.

 

Kwintet jest nowym zespołem. Swój debiut zaplanował na grudzień tego roku, kiedy na scenie Filharmonii Opolskiej wykona takie dzieła muzyki kameralnej jak słynny kwartet smyczkowy F. Schuberta „Śmierć i dziewczyna” w autorskim opracowaniu, „Adagio” i „Fugę” W. A. Mozarta oraz „Langsamer Satz” Weberna. W skład zespołu wchodzą muzycy piastujący na co dzień stanowiska solistów w Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera. Tu młodość miesza się z doświadczeniem, romantyczny powiew z dobrze wysmakowanym i zbalansowanym spojrzeniem, które młodzieńcze szaleństwa postrzega jako urocze lekcje na niekończącej się muzycznej drodze do perfekcji.

Andrzej Krawiec – I skrzypce
Karolina Koczur – II skrzypce
Anna Wałek – altówka
Gabriela Karpiesiuk – wiolonczela
Paweł Jabłczyński – kontrabas

PROGRAM

Najpiękniejsze oblicza miłości

Henry Purcell (1659-1695) – Abdelazer Suite

Francesco Durante (1684-1755) – Preghiera

Adam Jarzębski (ca. XVI w. -1648) – Tamburetta

Christoph Willibald Gluck (1714-1787) – O del mio dolce ardor

Benedetto Marcello (1686-1739) – Il mio bel fuoco. Quella fiamma

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Divertimento F-dur (Allegro)

Giuseppe Giordani (1751-1798) – Caro mio ben

Emanuele d’Astorga (1680-1757) – Vo cercando

Georg Friedrich Händel (1685-1759) – Ombra mai fu

Georg Friedrich Händel (1685-1759) – La Réjouissance

Alessandro Scarlatti (1660-1725) – Già il sole dal Gange

Anton Webern (1883-1945) – Langsamer Satz

Comments are closed.

Data Koncertu

Niedziela 06.10.2024, godz.19:00

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ZYGMUNTA I ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ
ul. Złotnicza 12